William Hill Online Help Centre Close Detach
  • Change view:

William Hill Online Sports Betting - Live Football, Horse Racing, Greyhounds, Sports & Games


 
Nic Ladds 7th Mar 2010 - 19:53

Lewis on top form in Germany

ADRIAN LEWIS claimed his first PDC ProTour win of 2010 with a 6-4 win over Mark Walsh in the final of Sunday's German Darts Classic Players Championship.

The 25-year-old from Stoke picked up the £6,000 title in Gladbeck with a fine performance, coming from 4-3 down to take three successive legs in winning the final.

Lewis produced legs of 11 and 15 darts to lead 2-0 in the final - hitting a showpiece 96 finish of single 20, double 18 and double top in the second.

Walsh hit back to win the next three, including a 126 finish, in taking the lead, and also punished missed doubles from Lewis in leg seven to edge 4-3 up.

But Lewis took out a 14-darter to level, double four to break throw and then sealed victory with an 80 finish of two double tops in ensuring the title.

Earlier in the day, he had avenged Saturday's defeat to Mark Dudbridge with a 6-2 win, and also overcame Mick McGowan, Maik Langendorf, Steve Hine and Robert Thornton to reach the semis.

He also found himself 4-3 down in the last four against Dolan, but included a 121 bullseye finish in winning the next three without reply in taking victory.

Walsh battled past Gary Anderson with a 6-3 semi-final win, having been taken to a deciding leg in the quarter-finals by Steve Brown.

Anderson's run to the last four included whitewashes of the top two ranked players in the event, James Wade and Mervyn King, while Dolan's display was his best for five months.

The Northern Irishman knocked out former Lakeside Champion Mark Webster in the last eight, as well as Whyte & Mackay Premier League Darts star Ronnie Baxter on the day.

Saturday's champion Vincent van der Voort was a last 32 loser to fellow Dutchman Co Stompe, but Wayne Jones - the runner-up 24 hours earlier - was a first round casualty to German Bernd Roith.

German Darts Classic Players Championship - Sunday (PC6)
Preliminary Round
Chris Thompson 6-1 Carlos Rodriguez
Alex Roy 6-2 Jan Waldau
Didier de Vuyst 6-5 Francois Schweyen
Per Laursen 6-4 Jason Clark
Richie Burnett 6-3 Swen Seifert
John Part 6-0 Barry Zander
Markus Hoffmann 6-2 Melina Drago
Peter Hudson 6-3 Steve Maish
Christian Braugner 6-5 Tomas Seyler
Ruben Tinnefeld 6-2 Vito Quintieri
Colin Rice 6-1 Marko Kobas
Arjan Moen 6-1 Andy Relf
Mark Hylton 6-1 Thorsten Piel
Guiseppe Quintiero 6-4 Andy Krockel
Sergio Pettarini 6-4 Jurgen Lechtken
Lars Erkelenz 6-5 Peter Waldaw
Colin Monk 6-0 Peter Josefiok
Kevin Munch 6-2 Par Riihonen
Stefan Ripkens 6-1 Jon Archer
Nick Fullwell 6-1 Didier Stas
Marko Balzer 6-1 Helmut Bergold
Dennis Smith 6-1 Dave Ladley
Tony Randell 6-3 Stefanie Luck
Darren Johnson 6-2 Andre Bauland
Carsten Becker 6-3 Markus Vormann

First Round
Mark Walsh (1) 6-3 Andy Callaby
Johnny Okken 6-3 Mareno Michels
Matt Clark (32) 6-1 Willem Kralt
Alex Roy 6-4 Chris Thompson
Paul Nicholson (16) 6-3 Tony Martin
Justin Pipe 6-2 Pierre Finck
Andy Smith (17) 6-4 Jyhan Artut
Didier de Vuyst 6-3 Michel Helder
Barrie Bates 6-1 Jamie Caven (8)
Vladimir Andersen 6-5 Anastasia Dobromyslova
Steve Brown (25) 6-3 Benito van de Pas
Per Laursen 6-5 Richie Burnett
Steve Beaton (9) 6-0 Christian Hengl
Stuart Bousfield 6-2 Romano Ruggeri
Peter Wright (24) 6-1 Antonio Alcinas
John Part 6-0 Markus Hoffmann
James Wade (5) 6-4 Steve Evans
Michael Rosenauer 6-2 Olaf Tupuschis
Peter Manley (28) 6-0 Jann Hoffmann
Peter Hudson 6-0 Christian Braugner
Vincent van der Voort (12) 6-1 Toon Greebe
Darren Webster 6-0 Henry Zapata
Co Stompe (21) 6-5 Karsten Koch
Michael Kloenhammer 6-3 Ruben Tinnefeld
Gary Anderson (4) 6-3 Dylan Duo
Nigel Heydon 6-1 Irina Armstrong
Tony Eccles (29) 6-3 Bryan de Hoog
Colin Rice 6-3 Arjan Moen
Mervyn King (13) 6-0 Marko Kantele
Adrian Gray 6-1 Zeki Tatli
Kevin Painter (20) 6-0 Rudiger Lohse
Mark Hylton 6-3 Arron Monk
Colin Osborne (2) 6-3 Christian van Overdijk
Hannes Schnier 6-2 Sascha Jabs
Mark Webster (31) 6-1 Steve Grubb
Sergio Pettarini 6-1 Guiseppe Quintiero
Joe Cullen 6-1 Michael van Gerwen (15)
Dave Askew 6-2 Soren Hedergaard
Alan Tabern (18) 6-0 Frank Liebeton
Sebastian Pecjak 6-1 Lars Erkelenz
Bernd Roith 6-5 Wayne Jones (7)
Kirk Shepherd 6-2 Guido Kadow
Jelle Klaasen (26) 6-2 Mensur Suljovic
Kevin Munch 6-4 Colin Monk
Ronnie Baxter (10) 6-2 Marko Puls
John Quantock 6-1 Wayne Mardle
Brendan Dolan (23) 6-0 Jorn Lossau
Stefan Ripkens Bye (Peter Martin disqualified)
Wes Newton (6) 6-1 Hendrik Schug
Tobias Walprecht 6-2 Michael Peters
Steve Hine (27) 6-2 John Michael
Nick Fullwell 6-4 Marko Balzer
Adrian Lewis (11) 6-2 Mick McGowan
Maik Langendorf 6-2 Andries Sterk
Mark Dudbridge (22) 6-4 Tony Ayres
Dennis Smith 6-3 Ian McFarlane
Colin Lloyd (3) 6-2 Dave Honey
Wim Mink 6-4 Hermie van Orsouw
Andree Welge 6-3 Kevin McDine (30)
Tony Randell 6-3 Darren Johnson
Rocco Maes 6-2 Andy Hamilton (14)
Nils Heinsoe 6-0 Michael Schmidt
Robert Thornton (19) 6-1 Mario Masurka
Chris Loudon 6-3 Carsten Becker

Second Round
Mark Walsh 6-3 Johnny Okken
Matt Clark 6-2 Alex Roy
Paul Nicholson 6-3 Justin Pipe
Andy Smith 6-1 Didier de Vuyst
Barrie Bates 6-3 Vladimir Andersen
Steve Brown 6-2 Per Laursen
Steve Beaton 6-1 Stuart Bousfield
John Part 6-2 Peter Wright
James Wade 6-2 Michael Rosenauer
Peter Manley 6-5 Peter Hudson
Vincent van der Voort 6-3 Darren Webster
Co Stompe 6-5 Michael Kloenhammer
Gary Anderson 6-0 Nigel Heydon
Tony Eccles 6-0 Colin Rice
Mervyn King 6-2 Adrian Gray
Kevin Painter 6-4 Mark Hylton
Colin Osborne 6-1 Hannes Schnier
Mark Webster 6-2 Sergio Pettarini
Joe Cullen 6-1 Dave Askew
Alan Tabern 6-5 Sebastian Pecjak
Kirk Shepherd 6-2 Bernd Roith
Jelle Klaasen 6-4 Kevin Munch
Ronnie Baxter 6-2 John Quantock
Brendan Dolan 6-2 Stefan Ripkens
Wes Newton 6-0 Tobias Walprecht
Steve Hine 6-5 Nick Fullwell
Adrian Lewis 6-3 Maik Langendorf
Mark Dudbridge 6-2 Dennis Smith
Colin Lloyd 6-2 Wim Mink
Andree Welge 6-3 Tony Randell
Nils Heinsoe 6-3 Rocco Maes
Robert Thornton 6-2 Chris Loudon
Losers £200

Third Round
Mark Walsh 6-4 Matt Clark
Andy Smith 6-4 Paul Nicholson
Steve Brown 6-5 Barrie Bates
Steve Beaton 6-5 John Part
James Wade 6-3 Peter Manley
Co Stompe 6-2 Vincent van der Voort
Gary Anderson 6-3 Tony Eccles
Mervyn King 6-2 Kevin Painter
Mark Webster 6-5 Colin Osborne
Alan Tabern 6-4 Joe Cullen
Kirk Shepherd 6-5 Jelle Klaasen
Brendan Dolan 6-5 Ronnie Baxter
Steve Hine 6-3 Wes Newton
Adrian Lewis 6-2 Mark Dudbridge
Andree Welge 6-4 Colin Lloyd
Robert Thornton 6-4 Nils Heinsoe
Losers £300

Fourth Round
Mark Walsh 6-0 Andy Smith
Steve Brown 6-4 Steve Beaton
James Wade 6-4 Co Stompe
Gary Anderson 6-0 Mervyn King
Mark Webster 6-5 Alan Tabern
Brendan Dolan 6-1 Kirk Shepherd
Adrian Lewis 6-4 Steve Hine
Robert Thornton 6-1 Andree Welge
Losers £500

Quarter-Finals
Mark Walsh 6-5 Steve Brown
Gary Anderson 6-0 James Wade
Brendan Dolan 6-3 Mark Webster
Adrian Lewis 6-5 Robert Thornton
Losers £1,000

Semi-Finals
Mark Walsh 6-3 Gary Anderson
Adrian Lewis 6-4 Brendan Dolan
Losers £1,500

Final
Adrian Lewis 6-4 Mark Walsh
Winner £6,000
Runner-Up £3,000

 

 
 
 

View AllPlay Games

 

View AllNic Ladds