William Hill Online Help Centre Close Detach
  • Change view:

William Hill Online Sports Betting - Live Football, Horse Racing, Greyhounds, Sports & Games


 
Nic Ladds 13th May 2013 - 9:28

Darts UK Open Schedule Of Play

FORMER Speedy Services UK Open champions Phil Taylor, James Wade and Roland Scholten will be in action on the opening night of this year's tournament on Thursday June 6.

The trio will be amongst 114 players competing in the preliminary, first and second rounds of 'The FA Cup of Darts' next month, as the four-day event begins in the Premier Suite at De Vere Whites in Bolton.

Wade will kick off the tournament on the main stage when he faces Speedy Qualifier Robbie Green in the preliminary round of the event, having finished outside of the top 64 professionals following eight qualifying events.

The two-time UK Open champion will have to win three matches on the night if he is to win through to Friday's third round alongside the top 32 professionals, with Birmingham youngster Matt Gallett awaiting Wade or Green in round one and the potential for a clash with Wolverhampton's Wayne Jones in the second round.

Holland's Vincent van der Voort, the 2007 UK Open runner-up, will follow Wade onto the main stage in the preliminary round when he meets Scottish qualifier Andy Murray, before 2004 UK Open champion Scholten takes on another amateur, Conan Whitehead, in round one.

2012 World Youth Champion James Hubbard then plays John Scott, former Bolton quarter-finalist Mark Lawrence faces Austria's Mensur Suljovic before Darrell Thorpe faces Stephen Bunting or Vernon Sheppard.

The second round's games on the main stage will kick off when former World Champion Richie Burnett takes on Derby-based debutant Ricky Sudale.

Phil Taylor, the four-time UK Open champion and last year's beaten finalists, then enters the fray against experienced Coventry professional Kevin Dowling - with the World Champion having finished only 44th in the eight qualifying events.

Northamptonshire's Matt Edgar could meet 2009 finalist Colin Osborne - should the Derby ace see off Steve Hine and Mark Dudbridge earlier in the night - while the night's final game could see two-time World Champion Ted Hankey meet former Lakeside Championship finalist Dean Winstanley if they survive their earlier games.

The opening night features action across eight stages simultaneously as professionals and amateurs compete for the right to join the top 32 qualifiers - headed by reigning champion Robert Thornton and Dutch star Michael van Gerwen, who won five of the eight Qualifiers - in Friday's third round.

World number ten Justin Pipe is amongst the stars in action on stage two as he opens his challenge against Gareth Pass, while Speedy Qualifiers Paul Whitworth and Andy Boulton also meet on the same oche.

The stage two action begins with the preliminary round games between experienced Midlands pair Nick Fullwell and Wayne Jones before Osborne faces Hine, while Winstanley plays newcomer Dave Weston in his opener and former UK Open quarter-finalist Alex Roy plays Swindon's Mark Cox.

Speedy Qualifier Stephen Bunting, the current World Masters champion, plays Middlesex's Vernon Sheppard on stage five in their preliminary round clash, with Hankey taking to the same oche against Michael Musto or Bernd Roith, and Dutch ace Co Stompe faces Northern Ireland's Michael Mansell.

2005 UK Open finalist Mark Walsh will open his challenge on stage six in the second round against Liverpool's Lee Palfreyman - whose brother Joey will also be in action on the opening night as he faces either Shaun Griffiths, Keegan Brown or Ireland's Keith Rooney.

Former World Youth Champion Arron Monk, Holland's Jelle Klaasen and Spanish World Cup star Antonio Alcinas will also share the stage six oche on the night, while Hong Kong's Royden Lam, former World Masters winner Tony West and former World Championship finalist Kirk Shepherd will be in action on stage seven.

The 32 second round winners from Thursday June 6 will progress to the third round on Friday in Bolton, when the leading professional qualifiers enter the fray.

The draw for the third round will be made following the end of the second round action on the Thursday night, with the tournament featuring the unique open draw between each round which can pit top stars together.

Tickets for the Speedy Services UK Open are still available by calling 0844 871 8807 or by visiting www.seetickets.com/go/ukopen.

Premier League

Match Betting
16 May 20:10 CEST
7/4
Raymond van Barneveld   v   Phil Taylor
4/9
16 May 21:10 CEST
1/3
Michael van Gerwen   v   James Wade
12/5

 

2013 Speedy Services UK Open
Schedule of Play - Thursday June 6
Main Stage

Preliminary Round
Robbie Green v James Wade
Vincent van der Voort v Andy Murray
First Round
Conan Whitehead v Roland Scholten
James Hubbard v John Scott
Mark Lawrence v Mensur Suljovic
Darrell Thorpe v Bunting/Sheppard
Second Round
Ricky Sudale v Richie Burnett
Kevin Dowling v Phil Taylor
Matthew Edgar v Osborne/Hine/Dudbridge
Musto/Roith/Hankey v Weston/Winstanley

Stage Two
Preliminary Round
Nick Fullwell v Wayne Jones
Colin Osborne v Steve Hine
First Round
Dave Weston v Dean Winstanley
Paul Whitworth v Andy Boulton
Justin Pipe v Gareth Pass
Farmer/Aubrey v Gaz Cousins
Second Round
Alex Roy v Mark Cox
T West/J Lewis/Lowe/Pennington v Steve West
Magnus Caris v van der Voort/Murray/Shepherd
Joey Palfreyman v Griffiths/K Brown/Rooney

Stage Three
Preliminary Round
Steve Farmer v Chris Aubrey
Stuart Lowe v Jake Pennington
First Round
Michael Burgoine v Daz Twist
Green/Wade v Matt Gallett
Prakash Jiwa v Johnson/Alcinas
Gary Stone v Langendorf/Martin
Second Round
Adam Hunt v Paul Amos
Coleman/McGeeney/Marsh v Jyhan Artut
Finnan/Jackson/Vos/Derrett v S Brown/Gray
Thorpe/Bunting/Sheppard v Wilson/Seyler
 
Stage Four
Preliminary Round
Gino Vos v Alan Derrett
Keegan Brown v Keith Rooney
First Round
Jason Wilson v Tomas Seyler
Steve Brown v Adrian Gray
Dymond/Baker v Dave Place
T West/J Lewis v Lowe/Pennington
Second Round
Colin Fowler v Padgett/Copley
Stone/Langendorf/Martin v Dennis Smith
Green/Wade/Gallett v Fullwell/W Jones/Lam/Meaney
McNicol/Mead v Dunford/Stewart/Santana

Stage Five
Preliminary Round
Stephen Bunting v Vernon Sheppard
Connie Finnan v Campbell Jackson
Scott Coleman v Mark McGeeney
First Round
Andy Parsons v Jamie Hagen
Andrew McNicol v Steven Mead
Musto/Roith v Ted Hankey
Shaun Griffiths v K Brown/Rooney
Second Round
Co Stompe v Michael Mansell
Peter Hudson v Lawrence/Suljovic
Hubbard/Scott v Andy Smith
Bushby/Mortimer v Jim Walker

Stage Six
Preliminary Round
Michael Musto v Bernd Roith
Maik Langendorf v Tony Martin
Darren Johnson v Antonio Alcinas
First Round
Michael Bushby v John Mortimer
Nigel Daniels v Johnny Haines
Coleman/McGeeney v Scott Marsh
Finnan/Jackson v Vos/Derrett
Second Round
Mark Walsh v Lee Palfreyman
Arron Monk v Farmer/Aubrey/Cousins
De Geus/Robertson v Whitworth/Boulton
Pipe/Pass v Jelle Klaasen
 
Stage Seven
Preliminary Round
Royden Lam v Paddy Meaney
Tony West v Jamie Lewis
First Round
Matthew Dennant v Darrell Townsend
Matt Padgett v David Copley
Dunford/Stewart v Gus Santana
van der Voort/Murray v Kirk Shepherd
Second Round
Ricky Evans v Joe Cullen
Terry Temple v Jiwa/Johnson/Alcinas
Dymond/Baker/Place v John Henderson
Singleton/O'Connor v Daniels/Haines

Stage Eight
Preliminary Round
Tam Dymond v Gavin Baker
Terry Dunford v Dean Stewart
First Round
Robbie Singleton v William O'Connor
Leon De Geus v Scott Robertson
Osborne/Hine v Mark Dudbridge
Fullwell/Jones v Lam/Meaney
Second Round
Andy Jenkins v Nigel Heydon
Burgoine/Twist v Richie Howson
Kevin Thomas v Whitehead/Scholten
Dennant/Townsend v Parsons/Hagen

VIEW OUR FULL RANGE OF DARTS BETTING MARKETS

 
 
 

View AllPlay Games

 

View AllNic Ladds